goNORTH Live Music Showcasing 2014

Across seven venues, over two nights we had 60 bands playing on a tight shedule to packed rooms. The unique advantage Inverness has is the proximity of the venues to each other, audiences can easily see eight or nine bands in one night.  

street chalk board, copyright Drew Farrell

Wednesday 4th June 2014

Hootannanys (Bandwagon Gigs Stage):
20.00-20.30: The Moon Kids
21.00-21.30: Scary People
22.00-22.30: Hold Fast
23.00-23.30: Neon Waltz
00.00-00.30: Miaoux Miaoux

Madhatters (Oui Love Stage):
20.30-21.00: Le Prince Miiaou
21.30-22.00: Atom Tree
22.30-23.00: Grief Joy
23.30-00.00: Machines In Heaven

The Room (Netsounds Unsigned Stage):
20.00-20.30: Our Future Glory
21.00-21.30: Silver Coast
22.00-22.30: Adopted As Holograph
23.00-23.30: Poor Things

Market Bar:
20.45-21.15: Culann
21.45-22.15: Pale Honey
22.45-23.15: Algernon Doll

Blackfriars:
20.00-20.30: Prehistoric Friends
21.00-21.30: Vasa
22.00-22.30: Friends In America
23.00-23.30: Delta Mainline

Deeno's:
20.30-21.00: Copper Lungs
21.30-22.00: Black Cub
22.30-23.00: Felix Champion
23.30-00.00: United Fruit

The Phoenix:
20.00-20.30: Charlotte Brimner
21.00-21.30: Eleanor Nicolson
22.00-22.30: Dr Wook
23.00-23.30: Michael Cassidy

the audience, copyright Drew Farrell

Thursday 5th June 2014

Hootannanys (Bandwagon Gigs Stage):
20.00-20.30: The Youth And Young
21.00-21.30: Baby Strange
22.00-22.30: F**k Art Let's Dance
23.00-23.30: Teen Canteen
00.00-00.30: The Hazey Janes

Madhatters (Scottish Bloggers Showcase):
20.30-21.00: Foreignfox
21.30-22.00: Halfrican
22.30-23.00: Siobhan Wilson
23.30-00.00: Deathcats

The Room (Netsounds Unsigned Stage):
20.00-20.30: Dante
21.00-21.30: Beecake
22.00-22.30: R51
23.00-23.30: Model Aeroplanes

Market Bar:
20.45-21.15: Dorec-A-Belle
21.45-22.15: Shaped
22.45-23.15: Pinact

Blackfriars:
20.00-20.30: Forest Fires
21.00-21.30: Garden Of Elks
22.00-22.30: Tijuana Bibles
23.00-23.30: Fat Suit

Deeno's:
20.30-21.00: Vladimir
21.30-22.00: Indian Red Lopez
22.30-23.00: Wecamefromwolves
23.30-00.00: Hector Bizerk

The Phoenix:
20.00-20.30: Bronagh & The Boys
21.00-21.30: Miss Irenie Rose
22.00-22.30: Cryptic Keys
23.00-23.30: Angus Munro

Ironworks Venue:
20:15-20:45: The Broken Ravens
21:15-21:45: Schnarff Schnarff
22:15-22:45: Lionel
23:15-23:45: Broken Records

Official Aftershow (Ironworks Venue, Midnight-2am):
Roman Nose
DJ Sets

Roman Nose, copyright Paul Campbell/HIE