goNORTH 2013 Live Music Showcasing Schedule

Wednesday 5th June 2013

Hootannanys (Bandwagon Gigs Stage)
20.00-20.30: Red Ronson
21.00-21.30: The Deadline Shakes
22.00-22.30: Fake Major
23.00-23.30: Donald Macdonald & The Islands

00.00-00.30: Three Blind Wolves

 

Madhatters (DETOUR Scotland Showcase):
20.30-21.00: Vasquez
21.30-22.00: Pronto Mama

22.30-23.00: Blood Relatives
23.30-00.00: Roman Nose 

 

The Room:
20.00-20.30: Plastic Animals
21.00-21.30: Miniature Dinosaurs

22.00-22.30: Cowbois Rhos Botwnnog

23.00-23.30: Alarm Bells

 

Market Bar:
20.45-21.15: Shambles Miller

21.45-22.15: Lionel

22.45-23.15: Saint Max and The Fanatics

 

Blackfriars:
20.00-20.30: Book Group

21.00-21.30: Forrest Fires

22.00-22.30: Be Like Pablo

23.00-23.30: Atlas:Empire

 

Auctioneers: (Netsounds Unsigned Stage)
20.30-21.00: So Many Animal Calls
21.30-22.00: The Velveteen Saints
22.30-23.00: The Oxides

23.30-00.00: The OK Social Club

 

The Phoenix:
20.30-21.00: Galoshins

21.30-22.00: Bear Arms
22.30-23.00: Carnivores

23.30-00.00: Fat Goth

 

Encore (The Bedford Stage):
20.00-20.30: Jemma Tweedie

20.45-21.15: Little Fire

21.30-22.00: Allie Bradley

22.15-22.45: The Boy Who Trapped The Sun

23.00-23.30: Ilona

 

Ironworks Venue:
20.15-20.45: CLEAVERS
21.15-21.45: The Recovery
22.15-22.45: These Reigning Days

23.15-23.45: Woodenbox
 

 

Thursday 6th June 2013

 

Hootannanys (Bandwagon Gigs Stage)
20.00-20.30: LIDH
21.00-21.30: KOBI
22.00-22.30: Eugene Twist
23.00-23.30: Casual Sex

 

Madhatters (Scottish Bloggers Showcase, Presented by Song, by Toad, The Pop Cop and PEENKO):
20.30-21.00: Plum
21.30-22.00: The Yawns

22.30-23.00: Friends in America
23.30-00.00: Garden of Elks

 

The Room:
20.00-20.30: The Sea Atlas
21.00-21.30: Behold The Old Bear

22.00-22.30: Arches

23.00-23.30: The Mouse That Ate The Cat

 

Market Bar:
19.45-20.15: SGROW
20.45-21.15: Duncan Overmeer

21.45-22.15: Birdhead

22.45-23.15: Pinact

 

Blackfriars:
20.00-20.30: Black International

21.00-21.30: Algernon Doll

22.00-22.30: Protection Patrol Pinkerton

23.00-23.30: Hector Bizerk

 

Auctioneers: (Netsounds Unsigned Stage)
20.30-21.00: Poor Things
21.30-22.00: Davey Horne
22.30-23.00: The Enemies

23.30-00.00: Homework

 

The Phoenix:
20.30-21.00: The Broken Ravens

21.30-22.00: Ice Cream Cathedral
22.30-23.00: Call to Mind

23.30-00.00: Campfires in Winter

 

Encore (The Bedford Stage):
20.00-20.30: Dylan Tierney

20.45-21.15: Jo Mango

21.30-22.00: Emma-Jane Thommen

22.15-22.45: Mike Nisbet

23.00-23.30: Willie Campbell

 

Ironworks Venue (Soul Acoustic Tour)
19:45-20:00: MAXIME

20:10-20:30: JAMIE JOSEPH

20:40-21:10: KOF

21:15-21:45: JOSH OSHO

22:00-22:30: TERRI WALKER

 

Official Aftershow (Ironworks Venue, Midnight-3AM):
MAASK

PRIDES
DJ Sets